Piękny, zielony trawnik i obficie rozkwitające kwiaty to marzenie wielu osób, które mają swój ogród. W tym celu, poza sadzeniem ulubionych i spełniających wymagania gleby roślin, liczy się właściwe nawodnienie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań przeznaczonych zarówno do małych, jak i większych powierzchni jest system nawadniania kropelkowego. Najczęściej montuje się linie kroplujące, które zawierają równomierne rozmieszczone otwory, dostarczające wodę pod rośliny.

Zalety nawadniania kropelkowego

Tego typu system dostarczania wody ma wiele różnych zalet, do najważniejszych należą:

  • - właściwe nawodnienie roślin i upraw, które przekłada się na lepszy rozkwit (m.in. kwiaty ozdobne) bądź zwiększenie ilości plonów (np. krzewy owocowe),
  • - dostarczenie odpowiedniej ilości wody,
  • - znaczące zmniejszenie ryzyka pojawienia się roślinnych chorób grzybicznych,
  • - oszczędność czasu, dzięki automatyzacji,
  • - możliwość wykorzystania nawadniania kropelkowego na terenach o różnej powierzchni pod względem ukształtowania (w tym również na sporych nierównościach),
  • - niemoczenie nadziemnych części roślin, dzięki czemu nie są one narażone na oparzenia słoneczne oraz gnicie,
  • - precyzyjność w polewaniu co ogranicza całościową wilgotność gleby (woda dostarczana jest do korzeni), co przekłada się na zmniejszenie pojawiania się chwastów.

W perspektywie czasu ze względu na znacznie mniejsze wykorzystanie wody będzie to także korzystniejsze finansowo rozwiązanie.

Gdzie zamontować nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to niezwykle uniwersalny system, który można z powodzeniem zamontować w wielu miejscach. Świetnie sprawdzi się w przypadku rozmaitych zasłoniętych upraw m.in. w tunelach czy też szklarniach. To również bardzo przydatna opcja w przypadku żywopłotów — można go umiejscowić w ich wnętrzu.

Oczywiście nawadnianie kropelkowe z powodzeniem wykorzystamy w małych i dużych ogrodach, sadach, przydomowych uprawach, warzywniakach i wielu innych miejscach. System ten można dopasować do różnych powierzchni i roślin — spełni swoje zadanie zarówno w przypadku pojedynczych drzew i krzewów, jak i całych upraw, rozbudowanych ogrodów owocowych czy też dużych rabatek kwiatowych.