Zastanawiając się nad sposobami na podlewanie kwiatów, drzew i krzewów można rozważać różne opcje. Niezwykle wygodny jest automatyczny system nawadniania do ogrodu. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji wielu z nas chce znać orientacyjne koszty, dlatego też w tym artykule przybliżymy Państwu cenę, która składa się na podstawowy system nawadniania.

Z czego składa się system nawadniania?

Głównymi kosztami tego typu instalacji są materiały:

  • sterownik (w cenie od 200 do 2000 zł),
  • czujnik deszczu (ok. 180 zł ),
  • elektrozawory (ok. 80 zł jeden),
  • studzienka na elektrozawory ( 90-125 zł),
  • zraszacze (ok. 55 – 70 zł jeden),
  • rury irygacyjne (od ok. 2 do 8 zł za mb w zależności od średnicy),
  • złączki do rur – przeloty, kolana czy też trójniki.

Oczywiście liczba urządzeń zależy od metrażu ogrodu, a także ułożenia roślin, tak więc przybliżając koszty, najlepiej wykonać wstępny projekt i określić, ile m.in. zraszaczy będziemy potrzebować. System nawadniania musi być zoptymalizowany pod dany ogród. Koszt będzie więc narzucony w dużej mierze przez nawadniane miejsce. Jedynym elementem, który można dowolnie wybrać jest sterownik. W przypadku tego elementu rozstrzał cenowy jest spory. Podstawowe urządzenia sterują nawadnianiem według ustalonego harmonogramu. Te bardziej złożone pozwalają dodatkowo na nadzór, modyfikację harmonogramu oraz ręczne sterowanie nawodnieniem z dowolnego miejsca na świecie. Posiadają także funkcje diagnostyczne takie jak np. wykrywanie zwarć oraz uszkodzeń elektrozaworów czy też nieszczelności w układzie. Doskonałym przykładem są sterowniki Hunter serii HC/PHC współpracujące z systemem Hydrawise.

Dodatkowo koszty systemu nawadniania

W zależności od tego, czy zdecydują się Państwo na samodzielny projekt i montaż, czy też pomoc fachowców, cena będzie diametralnie różna. Przy czym druga opcja, to zazwyczaj dwa razy wyższe koszty. Warto więc rozważyć samodzielny montaż systemu z ewentualnym wykorzystaniem projektu opracowanego przez Nasz Zespół. Jest to najbardziej optymalna opcja. Nie musicie Państwo zastanawiać się jakich komponentów użyć oraz w którym miejscu zainstalować każdy z nich. Projekt zawiera wszystkie niezbędne do montaż informacje. Jest to pewnego rodzaju poradnik skrojony pod dany ogród. Można oczywiście pokusić się o samodzielne wykonanie projektu. Chętnie pomożemy w jego wykonaniu!

Jeśli szukają Państwo dobrej jakości elementów systemu nawadniania i zastanawiają się jak stworzyć projekt instalacji, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego Azymut Concrete!