Dostarczenie odpowiedniej ilości wody dla kwiatów, drzew i krzewów znajdujących się w ogrodach może być czasochłonne, szczególnie latem, kiedy na niebie króluje słońce. Z tego też powodu coraz większą popularność zyskują automatyczne systemy nawadniania, które zużywają znacznie mniej wody niż podczas “ręcznego podlewania” i oszczędzają czas. Jak stworzyć projekt, który umożliwi pielęgnację roślinności? Z przyjemnością podpowiemy!

Stwórz projekt nawodnienia na miarę swojego ogrodu!

Głównym elementem odpowiadającym za prawidłowe działanie automatycznego systemu nawadniania jest sterownik. Urządzenie kontroluje włączenie zraszaczy o właściwej poprze np. rano bądź wieczorem oraz odpowiada za podzielenie całego systemu na dane sekcje.

Rozmieszczenie roślin dla każdego ogrodu jest indywidualne i zróżnicowane, dlatego też sporą uwagę należy poświęcić odpowiedniemu rozłożeniu zraszaczy, tak aby nie powstały nieestetyczne suche “placki” trawy, w miejscach, gdzie została ona niedostatecznie nawodniona.

Etapy projektu nawodnienia

Możemy wyróżnić 5 elementów, które należy uwzględnić podczas tworzenia projektu nawodnienia. Szczegółowe opisy, które znacząco ułatwią wykonanie tego zadania, dostępne są w przygotowanym przez nas poradniku, który możesz pobrać z tej strony – serdecznie do tego zachęcamy!

Niemniej jednak projektując automatyczny system nawadniania należy:

  • wykonać pomiar ciśnienia i natężenia źródła przepływu wody,
  • stworzyć mapę ogrodu z uwzględnieniem wszystkich znajdujących się w nim roślin i elementów m.in. budowlanych (chodnik, wiata itp.),
  • ustalić ułożenie zraszaczy z uwzględnieniem ich parametrów,
  • podzielić cały system na sekcje ze względu na roślinność (inaczej będą podlewane rabatki a inaczej trawnik) orazrozmieścić rury irygacyjne,
  • wyznaczyć miejsca, w których będzie zamontowany sterownik oraz studzienka z elektrozaworami.

Wskazówki oraz dokładne kroki zostały opisane w naszym kompleksowym poradniku, który możesz pobrać! Dodatkowo w naszej ofercie znajdziesz niezbędne elementy takie jak, chociażby rury irygacyjne i złączki, które umożliwią Ci stworzenie całego automatycznego systemu nawadniania, dopasowanego do każdego ogrodu.